Tokom proteklih godina, Udruženje “Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja Otaharin” je uspostavilo čvrste partnerske odnose sa međunarodnim organizacijama širom Bosne i Hercegovine, nevladinim organizacijama i institucijama, sa ciljem zajedničkog rada na unapređenju kvaliteta života romske populacije i razvoju nevladinog sektora.
Vođeni zajedničkom vizijom i potpunom predanošću ciljevima koji su korisni za sve strane, maksimalno smo iskoristili potencijal partnerstva i postigli značajne rezultate.
U cilju prezentacije dosadašnjih postignuća i definisanja budućih zajedničkih koraka, Udruženje “Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja Otaharin” je organizovalo sastanak pod nazivom “Partnerstvo za promjenu: analiza postignutog i budući koraci”, koji je održan 26. septembra 2023. godine.
Na ovom sastanku, istaknuti su postignuti rezultate u okviru projekta “Nova rješenja za stare probleme”, koji implementira Udruženja žena “Romkinja” uz podršku Udruženja “Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja Otaharin” i finansijsku podršku EEA and Norway Grants. Jedno od najznačajnijih postignuća ovog projekta bila je organizacija prvog i drugog festivala romske kulture, tradicije i jezika pod nazivom “BARO-DROM” na području Grada Bijeljina.
Takođe, učesnicima sastanka su predstavljene preporuke, koristi i važnost finansiranja aktivnosti usmerenih ka inkluziji Roma i rada nevladinog sektora, koje su sastavni deo izvještaja pripremljenog od strane Evropske mreže romskih lokalnih organizacija (ERGO Network).
Doprinos sastanku dali su predstavnici organizacije Centar za podršku Roma “Romalen” iz Kaknja, Udruženja “Romska djevojka-Romani ćej” iz Prnjavora, Udruženja “Centar za majke Nada” iz Kaknja, Udruženje žena “Romkinja” iz Bijeljine, organizacije “Nova generacija” iz Banja Luke, članovi organizacije “Save the children”, ASB South East Europe, CARITAS ŠVICARSKA, OSCE, te predstavnici Gradske uprave Grada Bijeljina, Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, Privredne komore Republike Srpske i Centra za socijalni rad iz Sarajeva.
Pomenute organizacije su i dio “Koalicije za zajedničko djelovanje i saradnju” koja funkcioniše u okviru projekta “Romkinje, snaga promjene u Zapadnom Balkanu i Turskoj” u saradnji sa Roma Active Albania, a kroz podršku programa Evropske komisije.
Cilj postojanja Koalicije za saradnju i zajedničko djelovanje je uspostavljanje konstruktivnog i sistematičnog dijaloga između lokalnih i nacionalnih vlasti i Romskih organizacija civilnog društva, sa ciljem poboljšavanja politika za integraciju, socijalnu inkluziju, nediskriminaciju, interetnički dijalog, socio-ekonomski razvoj i građanska prava Roma.
Aktivnosti koje su značajne za ovaj projekat jeste i program “Gradonačelnik, prijatelj Roma” koji je pozitivno prihvaćen u velikom broju gradova BiH, kao i mali grantovi za članove koalicije.
Jedna od tema na sastanku održanom na Jahorini bila je predstavljanje primjera Grada Bijeljina iz oblasti stambenog zbrinjavanja Roma. Upravo je ova tema ovogodišnjeg sadržaja “Izvještaja iz sjene” zasnovanog na podacima iz cijele Bosne i Hercegovine čijoj izradi će pristupiti članovi Koalicije za zajedničko djelovanje i saradnju.
Izvještaji iz sjene ili “Shadow reports” često su vrijedan izvor podataka i informacija ali i jak zagovarački alat prema donositeljima odluka. U cilju daljeg unapređenja podrške organizacijama civilnog društva, planiramo aktivnosti usmerene ka jačanju njihove pozicije i zagovaračkim aktivnostima kako bismo osigurali veći interes i finansijsku podršku sa državnog i lokalnog nivoa za inkluziju osoba iz marginalizovanih skupina.
Ostanite uz nas kako bismo zajedno gradili bolju budućnost za romsku populaciju i doprineli inkluzivnijem društvu. 😊